דף הבית » מקורות מימון » קצבת זקנה

קצבת זקנה

קצבת הזקנה הינה תשלום חודשי קבוע המשולם על ידי המוסד לביטוח לאומי, לו זכאי תושב ישראל אשר הגיע לגיל הפרישה וכן עומד בתנאים מסוימים. קצבת זקנה היא אחד ממקורות המימון הבסיסיים עבור קשישים בישראל.

מי זכאי לקצבת זקנה?

 1. גיל פרישה – מי שהגיע לגיל פרישה העומד כיום על פי חוק על 67 לגבר ו-64 לאישה.
 2. קצבה המותנית בהכנסות – מי שגובה הכנסותיו (מעבודה) אינו עולה על תקרת הכנסות הקבועה בחוק. 3,969 ₪ עבור יחיד או 5,293 ₪ לזוג.
 3. קצבה שאינה מותינת בהכנסות – מי שגילו מעל 70 או גילה מעל 65, זכאים אוטומטית לקצבת הזקנה, ללא תלות בגובה ההכנסות.
 4. תקופת אכשרה – מי שהשלים 60 חודשי תשלום למוסד לביטוח לאומי. כלומר, 5 שנים ברצף במהלך 10 השנים האחרונות, או לחילופין 144 חודשי תשלום לביטוח לאומי, כלומר 12 שנים, לאו דווקא רצופות בכל תקופת זמן אחרת. לחילופין מי שהשלים 60 חודשי תשלום למוסד לביטוח לאומי בתנאי, כך שמספר החודשים בהם התבצע תשלום אינו יורד ממספר החודשים בהם לא התבצע תשלום.
 5. תשלום דמי ביטוח לאומי כחוק – סעיף זה אינו חל על
 • נשים בסטטוס של – רווקה, אלמנה, עגונה או גרושה. כלומר, הסעיף חל על נשים נשואות בלבד
 • אישה נשואה אשר בן זוגה אינו מבוטח
 • אישה נשואה שהיא מועסקת כשכירה או שהיא עצמאית
 • נשים אשר עלו לארץ בגיל 55 ומעלה
 • עקרת בית
 • אישה אשר קיבלת קצבת נכות במהלך 12 החודשים שקדמו להגעתה לגיל 60

גובה קצבת הזקנה הבסיסית

גובה קצבת זקנה לאדם יחיד עומדת על 16% מהשכר הממוצע במשק. אולם, אל הסכום הנ"ל מתווספות תוספות תשלום המושפעות מסטטוס הזכאי.

תוספות קצבת זקנה:

 1. תוספת עבור תלויים – תוספת כספית המשולמת עבור בן/בת הזוג של מקבל הקצבה, במידה והם אינם זכאים לקבלת קצבת זקנה ובעבור שני ילדים ראשונים מילדי הזכאי לקצבה.
 2. תוספת עבור בן זוג – משולמת עבור בעלה של אישה, מקבלת הקצבה, בתנאי שהוא נשוי לה לפחות שנה וכן שגילו מעל 70 או לחילופין שגילו מעל 50, אך הוא עומד במבחן ההכנסות.
 3. תוספת עבור בת זוג – משולמת עבור אשתו של הגבר, מקבל הקצבה, בתנאי שהיא נשואה לו לפחות שנה או ילדה לו ילד, לחילופין אם מלאו לה 45 או הגיעה לגיל הזכאות לקבלת קצבה או עומדת במבחן הכנסות.
 4. תוספת עבור ילד – תוספת כספית המשולמת עבור ילדו של הזכאי לקצבה אם טרם מלאו לו 18, או לחילופין הוא מבוגר יותר אך לא סיים את לימודיו התיכוניים, משרת/ מתנדב בצבא או עתודאי.
 5. תוספת עבור ותק – תוספת כספית בגובה 2% מהקצבה, עבור כל שנה בה שולם תשלום לביטוח לאומי, מעל לעשרת שנות הביטוח הראשונות.
 6. תוספת עובר דחיית קצבה – במידה והזכאי לקצבה דוחה את קבלת הקצבה עקב קיומה של הכנסה מעבודה, תשולם לו תוספת בקצבה בתקופה שבין גיל הפרישה ועד לקבלה אוטומטית של קצבת הזקנה, אם ירצה בכך.

סך הכל שיעורן של כל התוספות עומד על כ-5% מקצבת הזקנה בכל שנה. תוספת זו, המוענקת לזכאים, יכולה להעלות את גובה קצבת הזקנה לשיעור של 50% מהשכר הממוצע במשק בסך הכל.

מבין מקבלי קצבת הזקנה, אשר הכנסותיהם מעבודה נמוכות ואין להם הכנסות נוספות, יהיו זכאים לתוספת השלמת הכנסה. גובה התוספת נקבע על פי חוק הבטחת הכנסה ובנוסף עמידה בתנאים מסויימים אשר קבועים בחוק. באמצעות תוספת זו גובה הקצבה עומד על סף ההכנסה המינימאלי

  לקבלת ייעוץ ללא עלות בנושאפתרונות מימון

  נציגי מרכז המידע הארצי עומדים לרשותכם

  077-7715430

  מלאו את פרטיכם ונציגינו ייצרו עמכם קשר בהקדם האפשרי

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר