דף הבית » דיור » בתי אבות

בתי אבות

בית אבות מעניק לקשישים מסגרת דיור, שירותי סיעוד, שירותים רפואיים ועוד על פי צרכי הקשיש ובהתאם למצבו התפקודי. בתי האבות השונים נבדלים זה מזה במצבם התפקודי של השוהים בו: עצמאיים לעומת סיעודיים, בריאים לעומת חולים, תשושי נפש וכו'.

חשוב לזכור כי כל בתי האבות, ללא יוצאים מהכלל דורשים רישיון הפעלה מתאים. במוסדות לעצמאיים דרוש רישיון ממשרד העבודה והרווחה ואילו במוסדות סיעודיים, סיעודיים מורכבים ותשושי נפש נדרש רישיון ממשרד הבריאות.

שיטת התשלום במוסדות הינה לרב חודשית. סכום התשלום נקבע בהתאם לסיווג המוסד, מגוון ורמת השירותים הניתנים וכן מיקומו בארץ.

מיקומו של המוסד בארץ משפיע מאוד על גובה התשלום, במוסדות הנמצאים בצפון או בדרום גובה התשלום מתחילים ב5000 ₪ ואילו במרכז הארץ גובה התשלום מתחיל ב7000 ₪.

שהות בבית אבות סיעודי, סיעודי מורכב או מחלקה לתשושי נפש עולה יותר משהות בבית אבות לעצמאיים.

סוגי בתי אבות

בית אבות לקשישים עצמאיים –

מסגרת דיור זו מתאימה למי שמנהל אורח חיים עצמאי ומסוגל לדאוג לצרכיו, אך כל זאת במסגרת סגורה ומותאמת לצרכיו בינהם השגחה רפואית והגשת סיוע סיעודי. מימון השהות בבית אבות זה הינו לרב על חשבון הקשיש או משפחתו, אולם ניתן לקבל סיוע במימון מהמחלקה לקשיש באגף שירותי הרווח בעירייה.

המימון נעשה על ידי משרד העובדה והרווחה בשילוב השתתפות הקשיש או בני משפחתו, על פי קביעה של עובדי לשכת הרווחה העירונית וזאת בהתאם ליכולות הכלכליות של הקשיש ומשפחתו. לצורך כך יציג הקשיש ומשפחתו מסמכים מתאימים המעידים על מצבם הכלכלי. בנוסף לצורך השהות בבית הבאות הקשיש ימסור 80% מקצבת הביטוח הלאומי למטרה זו.

בית אבות סיעודי –

מסגרת דיור זו מעניקה סיוע וטיפול סיעודי לשוהים בה. היא מיועדת לקשישים אשר עקב גילם או עקב ליקוי רפואי כלשהו נמנעת מהם היכולת לבצע פעולות יומיומיות פשוטות והם זקוקים לעזרה ברחצה, אכילה, שליטה על צרכים ועוד.

עלויות השהיה בבית אבות סיעודי אינן נמוכות, אך עם זאת ניתן לקבל סיוע במימון השהייה על ידי פנייה למשרד הבריאות לצורך קבלת "קוד גריאטרי" – משרד הבריאות לוקח בחשבון את מצבו הרפואי של הקשיש, את מידת תלותו בסיוע חיצוני, את מצבם הכלכלי של הקשיש ומשפחתו וכן המצאות מקום פנוי במוסד המוכר על ידי משרד הבריאות. משפחה אשר מקבלת "קוד גריאטרי" תיקח חלק בתשלום עבור האשפוז. גובה ההשתתפות המשפחה מתחיל ב-700 ₪, תשלום היתרה תלוי בתקציב שהממשלה מקציבה לעניין.

בית אבות סיעודי מורכב –

מסגרת דיור זו נועדה לחולים סיעודיים הנזקקים לטיפולים רפואיים מורכבים כמו: אינפוזיה, האכלה על ידי זונדה, טיפול בפצעי לחץ, טיפולים כימוטרפיים ועוד. מסגרת זו מעניקה סיוע בביצוע פעולות היומיום, השגחה צמודה והן טיפולים רפואיים שונים. השהייה של קשיש הנמצא במצב סיעודי מורכב ממומנת על ידי קופת חולים ונדרשת השתתפות עצמית של כ-100 שקלים ליום אשפוז מצד הקשיש או משפחתו. קשישים שהיו מבוטחים בקופת החולים יכולים לקבל הנחות בתשלום.

בית אבות משולב –

מסגרת דיור זו מכילה בתוכה מחלקות שונות:  מחלקת עצמאיים, מחלקת סיעודיים, מחלקת סיעודיים מורכבים, מחלקת תשושי נפש וכו'. מוסדות אלה נועדו למנוע "נדודים" של קשיש אשר חלים שינויים במצבו הרפואי בין המוסדות השונים. כל המחלקות נמצאות תחת קורת גג אחת ובכך נמנעים קשיי המעבר של הקשיש ממקום למקום.

מחלקת תשושי נפש – מסגרת דיור לקשישים שאובחנו כסובלים מאלצהיימר, שיטיון, פגיעה מוחית, חוסר התמצאות ועוד. לרב זוהי מחלקה סגורה ונפרדת משאר המחלקות בבית האבות.

  לקבלת ייעוץ ללא עלות בנושאפתרונות מימון

  נציגי מרכז המידע הארצי עומדים לרשותכם

  077-7715430

  מלאו את פרטיכם ונציגינו ייצרו עמכם קשר בהקדם האפשרי

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר