דף הבית » דיור

דיור

כיום קיימים מספר פתרונות מגורים למבוגרים. אופי המקום תלוי בבחירת הקשיש באורח חייו וכן במידת הזדקקותו לשירותים סיעודיים ורפואיים שונים. להלן סקירה קצרה:

מגורים בבית פרטי
קשישים יכולים לבחור להמשיך ולגור באופן עצמאי בסביבתם הטבעית, בביתם. על מנת לעודד קשישים להישאר להתגורר בביתם הופעל חוק הקובע כי קשישים המתגוררים בביתם וזקוקים לטיפול סיעודי, כלומר – סיוע בביצוע פעולות היומיום, זכאים ע"פ תנאים מסויימים לגמלת סיעוד, שהיא למעשה שעות סיוע על ידי מטפל סיעודי המגיע לביתם. החיים בביתו הפרטי וניהול אורח חיים עצמאי חשובים מאוד למצבו הנפשי של הקשיש.

דיור מוגן
הדיור המוגן מיועד גם הוא לקשישים אשר מסוגלים לתפקד בכוחות עצמם ולדאוג לצרכיהם, אך עם זאת, מעדיפים להתגורר במסגרת דיור מסודרת ומותאמת במבחינת גיל, חברה והשירותים הניתנים. החיים ביחידת דיור מוגן מעניקים חופש מוחלט מצד אחד ומצד שני גם מענה מלא לצרכי הקשיש. לא ניתן לקבל סיוע כספי במימון המגורים בדיור המוגן אולם כן ניתן להגיש בקשה לגמלת סיעוד. זהו הדיור הנחשב ליקר ביותר מבין כל אפשרויות הדיור.

דיור תומך
חלק בלתי נפרד ממכלול הדיור המוגן. מיועד למי שמסוגל לחיות באופן עצמאי אך זקוק לסיוע בביצוע פעולות היומיום. כל עוד הקשיש אינו נחשב סיעודי, מומלץ שלא לפגוע בעצמאותו בהעברתו למוסדות סגורים, מכאן שהדיור התומך הינו הפתרון הטוב ביותר עבור מקרים כאלה. גם במקרה זה, לא ניתן לקבל סיוע במימון השהות, אך ניתן להגיש בקשה לגמלת סיעוד.

מרכז יום לקשיש
מרכז המעניק לקשיש ארוחות חמות, טיפול ומציע פעילויות שונות. מנוהל על ידי המדינה וממומן באופן חלקי או מלא על ידה.

נופשון –
מסגרת המיועדת להבראה והתאוששות של קשישים לאחר אשפוז או לקשישים הזקוקים למסגרת זמנית.  תקופת השהיה הינה עד חודש ימים והמימון הוא פרטי או על ידי קבלת זכאות ממשרד העבודה והרווחה.

בתי אבות:

בית אבות לעצמאיים
קשישים אשר מסוגלים לנהל אורח חיים עצמאי אך מעדיפים לחיות במסגרת סגורה הכוללת השגחה וקבלת סיוע סיעודי במידת הצורך. מימון השהות בבית אבות זה הינו לרב על חשבון הקשיש או משפחתו, אולם ניתן לקבל סיוע במימון מהמחלקה לקשיש באגף שירותי הרווח בעירייה.

בית אבות סיעודי
מיועד לקשישים אשר זקוקים לסיוע בביצוע פעולות היומיום באופן קבוע. ניתן לקבל סיוע במימון השהייה על ידי פנייה למשרד הבריאות לצורך קבלת "קוד גריאטרי". משרד הבריאות בודק את מצבו של הקשיש מבחינה רפואית וכלכלית ומחליט על מידת ההשתתפות במימון השהייה בבית האבות הסיעודי. גובה השתתפות המשפחה מתחיל מ-700 ₪ ותלוי בתקציב שהמדינה מעתדת לנושא זה בכל שנה. השהייה במקום הינה על בסיס מקום פנוי לכן לעיתים גם אם הבקשה מאושרת, הקשיש צריך להמתין עד שיתפנה מקום במוסד סיעודי מתאים.

בית אבות סיעודי מורכב
מיועד לקשישים סיעודיים הנזקקים לטיפול רפואי צמוד (אינפוזיה, טיפולים כימוטרפיים, זונדה וכו'). מסגרת זו מעניקה הן סיוע סיעודי והן טיפולים רפואיים. השהייה בבית האבות הסיעודי המורכב ממומנת על ידי קופת החולים בהשתתפות עצמית מנוכה יחסית של המשפחה.

בית אבות משולב –
מסגרת המכילה בתוכה מחלקות בסיווגים שונים. בית אבות מיועד לאנשים שמצבם הרפואי ומידת תלותם עתידה להשתנות בקרוב, ולפיכך מעונייינים שלא להעביר את הקשיש ממוסד אחד לשני. ההעברה נעשית בתוך המוסד עצמו ובכך נמנעת עוגמת נפש לקשיש.

מחלקת תשושי נפש –
מיועדת לקשישים הסובלים מאלצהיימר, שיטיון, פגיעה מוחית ועוד. זוהי מחלקה סגורה ונפרדת משאר המחלקות בבית האבות.

  לקבלת ייעוץ ללא עלות בנושאפתרונות מימון

  נציגי מרכז המידע הארצי עומדים לרשותכם

  077-7715430

  מלאו את פרטיכם ונציגינו ייצרו עמכם קשר בהקדם האפשרי

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר